Velmi mě mrzí, že (nejen) Náchoďáci podle mého názoru nejeví příliš zájem o řekněme okrajové žánry a nechávají si utéct kvalitní hudbu, ačkoliv ji mají naservírovanou až pod nos. Smutným příkladem může být ostudně prázdný sál Beránku při (tuším loňském) vystoupení Robert Balzar Tria (doufám že letos to bude lepší :D ),  na koncertě Radůzy s vynikající doprovodnou kapelou byla sotva třetina sálu, o perskou hudbu v podání Shahaba Tolouie byl zájem mizivý a jen o málo lepší to bylo při koncertě Ivána Gutíerreze. Bohužel se zdá, že velmi podobné je to i tentokrát, proto jsem se rozhodl i touto cestou podpořit dobrou věc…

… tak abych nebyl jen pesimista, jsem rád že v náchodském „kulturním svatostánku“ to nevzdávají a pozvali velmi zajímavou hudební skupinu, kterou bych rád doporučil Vaší pozornosti – podle mě si ji opravdu zaslouží:

BRAN

pondělí 10.dubna v 19.00 hodin :

Písně s mystickým nádechem, ovlivněné starými bretaňskými legendami, dobrodružstvím, tancem, melancholií a průzračností moře. Skladby inspirované poezií a nočními eskapádami ve starobylé Praze začátku dvacátého století. To je svět skupiny Bran. Svět, ve kterém mají rozhodující slovo sny…

Bran vznikl v roce 1999 setkáním bretonských a českých muzikantů. V bretonštině Bran znamená havran, posel z keltských legend. Ten, který přinesl na svých křídlech do střední Evropy keltskou hudbu… A na pobřeží Atlantského oceánu východní vítr.

Prostřednictvím bretonštiny a francouzštiny Bran navazuje na tuto tradici sdílení a výměny. Posel, který přiletěl s větrem z Awen, nezná hranic a právě mezi zemí a mořem kapela hledá svou inspiraci.

Jednotlivé hudební nástroje spolu s různými hudebními vlivy a původem každého člena vytvářejí zvláštní barevnost, kterou je Bran originální. Bran se orientuje zejména na hudbu k tradičnímu tanci a na písně moře. Skupina nabízí široký repertoár, který čerpá jak ze skladeb jednotlivých muzikantů, tak z tradičních melodií.

V posledních letech skupina vystupovala kromě České republiky a Francie také na mnoha evropských scénách. Více než osm set koncertů a pět vydaných alb svědčí o kusu cesty, který kapela díky podpoře svých fanoušků již urazila.

Robert Fischmann

zpěv, příčná flétna, low whistle

Tento výjimečný multiinstrumentalista a zpěvák se skupinou vystupuje od roku 2009. Po absolutoriu na pražské konzervatoři se postupně věnoval studiu filozofie, anglistiky, lingvistiky a překladatelství. V současnosti vystupuje také se skupinami Taliesyn, Neřež, Linha Singers a s dalšími. V roce 2009 účinkoval v českém nastudování The Wall v pražské O2 Areně. Po odchodu bretaňského zpěváka Dewiho Pajota a krátkém účinkování Sary Navarro se stal doslova přes noc frontmanem kapely.

www.taliesyn.cz


Vojtěch Jindra

Vojtěch Jindra

akustická kytara, ukulele, perkuse

Ve skupině působí od roku 2006, kdy absolvoval na pražské filozofické fakultě. Bran v něm nalezl nejen kytaristu, ale také kapelníka a manažera. Je autorem nebo spoluautorem skladeb An delienn, Dans Plinn, Le Carnet Noir a Le Phare a aranžoval většinu současného repertoáru kapely. Vojtěch vystupuje také se skupinou Taliesyn a doprovází zpěvačky Viki a Lucii Kosteleckou. Natočil vlastní instrumentální album (CD Zákulisí, 2010). Provozuje také platformu Keltskahudba.cz, která zastupuje zejména žánrově spřízněné umělce.

www.keltskahudba.cz


Tomáš Görtler

Tomáš Görtler

akordeon, zpěv

Tomáš je absolventem pražské konzervatoře a nejdéle působícím členem kapely. Napsal skladby Shottish, Tihl ha brug, 5/4 a La Moldau. V současné době sám vyučuje hře na akordeon a působí jako učitel hudební výchovy na gymnáziu. Svou osobitou interpretací a vlastní autorskou prací vytváří pouto mezi Bretaní a střední Evropou, ve které je akordeon hudebním nástrojem králů.


Michal Wróblewski

Michal Wróblewski

sopransaxofon, altsaxofon, klarinet

Narodil se v Kladně. Absolvoval Konzervatoř a Vyšší odbornou školu Jaroslava Ježka a nyní dále pokračuje ve studiu na JAMU. Působí v uskupeních Final Vision a Císař Band a účinkuje také v Bigbandu Českého rozhlasu. Vede vlastní kapelu Mocca Malacco, pro kterou také komponuje.


Petr Tichý

Petr Tichý

kontrabas

Pochází z Jablonce nad Nisou, kde kdysi na jedné půdě našel starý kontrabas, opravil ho a propadl jeho kouzlu. Během studií na Konzervatoři Jaroslava Ježka se propojil s pražskou jazzovou scénou, na které se pohybuje dodnes. V současnosti hraje v kapelách NTS a Alvik nebo po boku Pavola Hammela. Účastní se také řady dalších, často alternativních projektů (Feng-jün Song, Sylvie Krobová aj.).


Jan Chalupa

Jan Chalupa

bicí, perkuse

Nejmladší přírůstek do kapely nastoupil v roce 2011. Honza Chalupa alias Chili je studentem Ježkovy konzervatoře a členem hudebních skupin se záběrem od folku k jazzu – Jananas, Urban Quintet nebo Císař Band. Jeho bubenické sólo je jedním z vrcholů každého vystoupení.

(Text je převzat ze stránek skupiny www.branband.cz)

Věřím, že tentokrát si tento zážitek nenecháte ujít.

Libor Fiedler ml.

Komentáře nejsou povoleny
6 Dub

Comments are closed.